Przekształcenie
Zawsze o krok do przodu
Jak Możemy Pomóc?
Klasyczne przekształcenie wymaga szeregu czynności prawnych i nie tylko. Nasza kancelaria świadczy pomoc prawną dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które w ramach naturalnego rozwoju swojego biznesu chcą dokonać przekształcenia w spółkę z o.o. bądź też wnieść aportem swoją działalności do nowozakładanej spółki. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie oraz z pełnym zaangażowaniem. Staramy się zawsze wybrać rozwiązania optymalne dla Twojej działalności oraz przyszłej spółki. Pamiętaj, że stworzenie spółki szytej na miarę Twoich potrzeb, może ułatwić Ci funkcjonowanie w biznesie na wiele lat. Przed nawiązaniem współpracy, zapewniamy konsultację, podczas której będziesz mógł opowiedzieć nam o swoich problemach prawnych, a my postaramy się znaleźć rozwiązanie.
usługi kancelarii
Pomoc prawna w Przekształceniu Spółki

*Nasza kancelaria pomaga przygotować proces przekształcenia od początku do końca. Współpracujemy z biegłym rewidentem, który pomaga nam w procesie przekształcenia.
Przekształcenie Działalności W Spółkę
Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje zatem podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Przedsiębiorca odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.
Nie zmienia się sytuacja prawna pracowników. Spółka nie jest nowym pracodawcą, lecz tym samym, a jedynie prowadzącym działalność w nowej formie.
Co Jest Potrzebne Do Przekształcenia
- sporządzenia planu przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;
- złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
- powołania członków organów spółki przekształconej;
- zawarcia umowy spółki;
- dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Jak Działamy I Ile To Kosztuje
Przekształcenie Spółki
W toku procedury należy się liczyć z następującymi kosztami (wyliczenie nie obejmuje należności publicznoprawnych:
1. koszty taksy notarialnej – za sporządzenie planu przekształcenia oraz oświadczenia o przekształceniu,
2. opłata sądowa oraz opłata za ogłoszenie w MSiG – łącznie 1.000 złotych,
3. koszty wzorów podpisów.
Etapy Przekształcenia Działalności Gospodarczej W Spółkę Oraz Czas Ich Trwania
Poniżej prezentujemy, kolejne etapy jakie trzeba wykonać aby przekształcić działalności gospodarczą w spółkę. Podajemy również przybliżony okres trwania danego etapu przekształcenia.
01
Etap Pierwszy – Plan Przekształcenia
Pierwszym etapem przekształcenia jest sporządzenie przez przedsiębiorcę przekształcanej planu przekształcenia. Plan sporządzany jest formie aktu notarialnego. Do planu przekształcenia dołącza się projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy; projekt aktu założycielskiego; wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego; sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia.
Czas: Czas potrzebny do sporządzenia planu przekształcenia zależy od tego, ile czasu zajmie określenie przez biegłego wartości bilansowej majątku.
02
Etap Drugi – Wyznaczenie Biegłego Rewidenta
Drugim etapem przekształcenia spółki jest poddanie planu przekształcenia badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności. Biegłego na wniosek przedsiębiorcy wyznacza Sąd rejestrowy właściwy według siedziby przedsiębiorcy. W uzasadnionych przypadkach sąd może wyznaczyć dwóch albo większą liczbę biegłych. Biegły rewident, w terminie określonym przez sąd, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące od dnia jego wyznaczenia, powinien sporządzić na piśmie szczegółową opinię i złoży ją wraz z planem przekształcenia sądowi rejestrowemu oraz przekształcanemu przedsiębiorcy.
Jako kancelaria zazwyczaj wskazujemy w treści wniosku biegłego, który ma dokonać badania planu przekształcenia. Pozwala to zaoszczędzić czas.
Czas: okres oczekiwania na wydanie postanowienia o wyznaczeniu biegłego – od 2 do 8 tygodni. Jeżeli biegły współpracuje ze spółką, czas ten może ulec skróceniu do nawet kilku dni.
03
Etap Trzeci – Zgłoszenie Do Rejestru
Trzeci etap przekształcenia spółki stanowi podjęcie uchwały o przekształceniu sporządzone w formie aktu notarialnego, która określa:
a) typ spółki, w jaki zostaje przekształcony przedsiębiorca;
b) wysokość kapitału zakładowego;
c) zakres praw przyznanych osobiście przedsiębiorcy przekształcanemu jako wspólnikowi, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane;
d) nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej.
04
Etap Czwarty – Oświadczenie O Przekształceniu
Etap czwarty stanowi zgłoszenie oświadczenia o przekształceniu spółki do Sądu rejestrowego. Wniosek o wpis przekształcenia do rejestru wnoszą wszyscy członkowie zarządu.
WAŻNE: Przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia).
Czas: od 2 tygodni do 1 miesiąca.
05
Etap Piąty – Ogłoszenie O Przekształceniu W Monitorze Sądowym I Gospodarczym
Ogłoszenie o przekształceniu przedsiębiorcy jest dokonywane na wniosek zarządu spółki przekształconej.
CZAS POTRZEBNY NA PRZEKSZTAŁCENIE
Jak zatem widać przekształcenie trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy i zależy od działania Sądu, biegłego oraz współdziałania klienta i jego księgowości.
Problemy Zmieniamy W Rozwiązania
Skontaktuj się z nami w celu analizy twojej sytuacji